Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staré pověsti české

15. 4. 2010

 

 

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

Autor: Alois Jirásek

Ilustrátor: Mikoláš Aleš

Rok vydání: 1970

 

KAPITOLA: DURYNK A NEKLAN

Doba a místo děje: Minulost, na Hradě

Hlavní postavy: Durynk, Neklan, Zbyslav,

Stručný obsah: Po vítězné bitvě vtrhla Neklanova vojska do lucké země. V jedné chýši objevila Vlastislavova synka Zbyslava. Poslové ho přivedli pražskému knížeti, aby rozhodl o jeho osudu. Neklan se nad sirotkem slitoval. Dal v lucké zemi postavit malý hrad Draguš. O Zbyslava se tam staral Durynk, jemuž Neklan důvěřoval, i když dříve sloužil Vlastislavovi. Nastala první zima po smrti Vlastislava. Protože se chtěl Neklanovi zavděčit, přišel Durynk na strašnou myšlenku. Jednoho mrazivého dne vzal malého Zbyslava k řece a přitom nesl sekeru. Došli na zamrzlou řeku. Durynk vzal sekeru a začal prosekávat led. Zbyslav ho zvědavě pozoroval, až se v otvoru zaleskla voda. Řekl chlapci, ať se podívá, že uvidí rybičky. Důvěřivý chlapec si  klekl a pohlédl do vody a Durynk mu usekl sekerou hlavu. Večer našli lidé na řece bezhlavé tělo Zbyslava. To už Durynk uháněl na koni k Pražskému hradu. Věřil v bohatou odměnu, myslel si, že zbavil knížete posledního nepřítele. Předstoupil před Neklana a ukázal mu Zbyslavovu useknutou hlavu. Neklan se ohavného činu Durynka zhrozil a dal mu odměnu, jakou si zasloužil, smrt. Krutý Durynk se oběsil, na Olši které se pak říkalo Durynkova. Nikdo ho však nelitoval.

Vlastní názor na knihu: Knížka se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že Durynk zabil Zbyslava.

 

KAPITOLA: POVĚST O CTIRADOVI A ŠÁRCE

Doba a místo děje: Minulost

Hlavní postavy: Ctirad, Šárka, Vlasta, Přemysl

Stručný obsah: Když Libuše zemřela, přestali si muži žen vážit. Ženy je začaly nenávidět a vypověděly mužům boj. Ale muži se jím vysmívali. Dívky vedené bojechtivou Vlastou se opevnily na hradě Děvín. Odtud podnikaly proti mužům výpravy. Vlasta nenáviděla mladého vladyku Ctirada, a proto na něj nalíčila past. Jednou jel Ctirad kolem lesa a uviděl spoutanou dívkou, protože se mu líbila, osvobodil ji. Dívka se jmenovala Šárka. Znavená družina usnula. Šárka poprosila Ctirada, jestli by nezatroubil na roh. Ctirad okouzlený krásou Šárky zatroubil. Vtom jako na povel vyrazily z houští Vlasta s družinou. Pobily spící bojovníky a Ctirada odvlekly na Děvín, tam ho ještě ten den umučily. Taková krutost se nelíbila knížeti Přemyslovi. Svolal vojsko a Děvín oblehl. Vlasta se vyřítila v čele dívek, ale její kůň byl moc rychlý a rázem se ocitla sama uprostřed mužů. Brzo bylo po boji. Vlasta padla a její dívky se vzdaly. Muži opět vládly a ženy se vrátily do svých domovů.

Můj názor: Kniha se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že Šárka zradila Ctirada.

 

KAPITOLA: POVĚST O LIBUŠI A PŘEMYSLOVI

Doba a místo děje: Minulost, hrad

Hlavní postavy: Libuše, Přemysl

Stručný obsah: Jednou mezi dvěma rody vypukl spor, Libuše se je snažila rozsoudit. Jeden z vladyků byl, ale s rozsudkem nespokojen. Vladykové rozhodli, že se Libuše musí vdát. Kněžna jim poradila, aby následovali jejího koně, že je ke knížeti, kterého si vezme, dovede. Dlouho putovali vladykové, až jednou bělouš zastavil u vsi Stadice. Budoucí kníže Přemysl tam oral pole. Vladykové mu odevzdali knížecí šat a s ním i vládu nad českou zemí. Vladykové pak doprovodili Přemysla na Vyšehrad. Byla to krásná svatba. Libuše byla obdařena zvláštní věšteckou mocí, jednou zastavila se svojí družinou na břehu Vltavy a věštila: "Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká." Knížecí družina se odebrala do míst, která Libuše označila svou věštbou, a vystavěli tam hrad, který nazvali Prahou.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že muži dřív považovali ženy za hloupé.

 

KAPITOLA: POVĚST O KROKOVI A JEHO DCERÁCH

Doba a místo děje: Minulost, hrad

Hlavní postavy: Krok, Kazi, Teta, Libuše, Bivoj

Stručný obsah: Krok zaujal Čechův trůn. Měl tři moudré dcery : Kazi, Tetu, Libuši. Krok zvolil za své sídlo hrad Budeč. Jednou varovali bohové Kroka, že Budči hrozí záhuba a proto poslal Krok posli k řece Vltavě, aby našli místo pro nový hrad. Na jedné skále dali vystavět hrad Vyšehrad. Po Krokově smrti zvolila rada starších za kněžnu moudrou Libuši. Jednou přišel na nádvoří statečný lovec Bivoj a nesl kance. Kněžna Libuše pak Bivoje odměnila. Všichni slavili tento hrdinský čin. Než slavnost skončila, Bivoj a Kazi se dosebe zamilovali, brzy opustili svoji vesnici a na hradě Kazín se konala velká svatba.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila, myslím, že Bivoj byl velmi statečný.

 

KAPITOLA: POVĚST O PRAOTCI ČECHOVI

Doba a místo děje: Minulost

Hlavní postavy: Praotec Čech, Lech, Krok

Stručný obsah: Kdysi dávno žili na řece Visle bratři Čech a Lech. Když začaly kmeny proti sobě bojovat, rozhodli se bratři, že pro své rodiny vyhledají novou vlast. Po mnoha útrapách došli k hoře Říp. Za svítání vystoupil Čech na vrchol hory a rozhodl, že zde zůstanou. Muži začali kácet lesy, obdělávat půdy a stavět vesnice. Ženy hlídali děti a vařili. Vojvoda Lech se po čase s bratrem rozloučil a táhl se svým lidem k východu. Praotec Čech zemřel. V slavnostním rouchu ho posadili na hranici a za velkého nářku hranici zapálili. Vladykové poslali posly k Lechovi, Lech však poradil, aby si za českého knížete zvolili moudrého Kroka.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila. Myslím si, že lidé museli mít praotce Čecha velmi rádi, když byli hrozně nešťastní, že zemřel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vagina

(sex, 20. 12. 2017 15:07)

Penis !

sex

(sex, 20. 12. 2017 15:06)

sex sex sex

Dekuju

(DogsGames cz, 14. 12. 2017 19:47)

moc stemi pomohli nevedel jsem jak se to dela a mam vzor moc
dekuji (ps sorry za gramatiku)

DOBRÉ

(Anonym, 3. 11. 2016 20:32)

Díky tomuto webu nemusím hledat a číst knihu, díky moc za tvorbu tohoto webu do referátu potřebuji i hlavní postavy a místo děje. A mohli byste udělat víc pověstí :) a taky tam možná jsou a jsem debil že je nevidim xD

Supr

(Lenka, 17. 10. 2016 14:54)

Sice tu kazdy pise ze to potreboval do ctenarskeho deniku?ale me jen ta povest zajimala a nechtela jsem kvuli tomu ztracet dva mesice ctenim knizky.Navic je to dost zkracene a pritom je v tom deji vse. :)

Děkuju zejtra musim odevzdat o čem byla pověst o Praotci Čechovi a atd.

(Katka, 17. 10. 2013 19:44)

děkuju děkuju děkuju moc moc moc nechtěla jsem číst knížku a tak jsem hledala a jsem ráda že jsem našla:D musím to mít zítra do školy :( musí to být strušnýobsah pověsti :/

bivoj stare povesti ceske

(misa, 4. 4. 2013 17:38)

to je krasa opsala jsem si to na papir a budu se z toho učit do čtenářského deníku. :)

Zas !

(Kulíšék .. Do školy!:'(((, 4. 3. 2013 20:11)

Hej víte že tyto komenty se platí? ???? :|

Re: Zas !

(Velkaencyklopedie, 9. 3. 2013 22:25)

To není pravda :D :P

Do školy celéé na zpamět' ! :'((

(Ninííííčék.. Smutný :'(, 4. 3. 2013 20:05)

Hej jako musíme to umět na zpamět a toto mi moc nepomohlo je to těžké si to zapamatovat :'((((((((((((( takže- néé zas hledat.. A na zítra :'(((((

Děkuju moc zejtra musim odevzdat do školy čtenářák a mě se nechtělo číst knížku :D

(Mazlíí, 7. 4. 2011 16:20)

děkuju moc hrozně si mi pomohla aby sem nemusela číst knížku zejtra musím odevzdat čtenářský deník tak hrozně mooooooc děkujííí ♥

Re: Děkuju moc zejtra musim odevzdat do školy čtenářák a mě se nechtělo číst knížku :D

(Anonym ?, 4. 3. 2013 20:02)

Jak ti to dopadlo? Jednička ? :D

Re: taky to musite mit do skoly??!

(569, 3. 2. 2013 10:34)

jj :)

taky to musite mit do skoly??!

(ja, 22. 11. 2010 15:40)

dekuju shanet si kvuli povesti nechci tak mi to pomohlo dííík.♥♥♥

Re: taky to musite mit do skoly??!

(www.csko.cz, 19. 4. 2012 6:20)

jj musim :D

Re: taky to musite mit do skoly??!

(569, 3. 2. 2013 10:34)

jj :)

OOOo a eeee a :D

(michal , 6. 1. 2013 13:03)

moc mi to pomohlo xD JA SI TAKY NACHCI CIST knihy
protoze mne nebavi CiSt :D

pověst o libu ši apřemyslovi

(alena, 5. 10. 2012 20:20)

hezké

=)

(?????, 18. 6. 2012 14:24)

mě se taky nechce číst takže to musim opsat s tadyma diiiik

je to pravdivé?

(anonimous, 26. 4. 2012 15:36)

mě se zda ze pověst o praotci cechovi je jina nez jsem cetl(a) ja jsem chtel(a) o hore rip!!! 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

velkaencyklopedie

velkaencyklopedie@seznam.cz


Mail listArchiv

Kalendář
<< leden >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 4
Celkem: 1005804
Měsíc: 18317
Den: 641