Obsluhoval jsem anglického krále
OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE
Bohumil Hrabal, J.Šafránek, 6.vydání, Mladá fronta, 2000, 238 stran
Slovní zásoba: synonyma, homonyma, antonyma, neologismy
Užití řeči: nepřímá
Slovník: spisovná slova, slova citově zabarvená, termíny
Umělecké prostředky: personifikace, synekdocha, metafora, metonymie, gradace
Syntax: věty jednoduché, souvětí
Ilustrace: černá barva písma, užívání interpunkčních znamének
Motiv: číšník, kariéra, láska, válka, restaurace, milionář
Hlavní téma: Kariéra J. Dítěte
Vedlejší téma: život dalších jeho přátel, Druhá světová válka
Hlavní postavy: Jan Dítě
Vedlejší postavy: Líza, Zdeněk, vrchní Skřivánek, Siegfried, Habeššský císař, číšníci, dívky
Prostředí: restaurace, Německo, hotel Tichota, hotel Paříž, nádraží, U Rajských
Kompozice: Chronologická
· 1. Expozice – prodavač párků
· 2. Kolize – hotel Tichota a nehoda s Jezulátkem
· 3. Krize – hotel Paříž a láska k Němce
· 4. Peripetie – návrat do Čech a založení vlastní restaurace
· 5. Katastrofa – opravování cest
Děj: Hlavním hrdinou Hrabalova románu je Jan Dítě, pikolík, který začíná jako prodavač párku. Jednou se na doporučení svého zákazníka, rozhodne být bohatý a začne pracovat v hotelu Tichota, luxusním hotelu, kam jezdí bohatí, aby si užili. Zde na něj dohlíží Zdeněk, který své vydělané peníze rozhazuje. Poté je z hotelu vyhozen, kvůli nehodě se Zlatým Jezulátkem a začíná pracovat v hotelu Paříž, kde se v něm jakožto ve velmi nadaném číšníkovi vzhlédne vrchní Skřivánek, který ho učí správně rozumět číšnickému řemeslu. Do restaurace přijíždí dokonce Habešský císař, protože pouze hotel Paříž má dostatek zlatých příborů, a Dítě je vyznamenán řádem Habešského císaře. Poté je, ale obviněn z krádeže zlaté lžičky a málem se kvůli tomu oběsí. Lžička se ale najde v odpadu a vše dobře dopadne, ale Jan Dítě v hotelu nevydrží dlouho.
Němci tou dobou nejsou zrovna oblíbeni, přesto Jan Dítě se začíná učit Německy a chodit na Německé filmy do kina, kde se seznámí s pohlednou Němkou Lízou, učitelkou tělocviku. Ale z hotelu ho kvůli tomu zostudí a vyhodí. Poté co Němci obsadili Prahu se mu začalo zase dařit, potkal znovu Lízu, která pracuje jako velitelka vojenských sester. Nakonec se rozhodne si jí vzít. Poté se jim narodí syn Siegfrieda, který je ale mentálně zaostalý. Líza vozí z válečných tažení domů známky, které nakradla v domech Židů a které jim po válce zajistí slušné živobytí. Na Jana však doléhá pocit viny a zrady, a tak když je omylem místo Zdeňka dostane do vězení, má z toho radost, protože cítí, že je to jeho šance, jak se opět vrátit do Prahy. Po skončení války, když mu umřela žena. Si za známky koupí opuštěný lom a postaví z něj nejluxusnější restauraci. Nakonec přijde vládní převrat, Janovi je hotel zabaven a on se dostává do věznice. Nakonec skončí jako cestář, v jedné zapadlé horské vesnici, kde spokojeně žije se svými zvířátky a přemýšlí nad věčným tématem život a smrt.
Názor: Kniha se mi velmi líbila, ale autor vůbec nepoužívá přímou řeč, což se mi vůbec nelíbilo. Taky mi přijde Jan Dítě trochu úchyl.